Zdrowe odżywianie

9 żywności o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów

Agnieszka Kępińska

Myślałeś, że dieta wysokobiałkowa jest przeznaczona wyłącznie dla kulturystów? Nie, mój przyjacielu. Wiele osób interesuje się tym, w jaki sposób można włączyć do zbilansowanej diety więcej wysokobiałkowych, niskowęglowych produktów spożywczych - i nie bez powodu. Pokarmy o wysokiej zawartości białka są nie tylko doskonałym sposobem na budowanie mięśni i siły, ale także pomagają organizmowi w spalaniu energii i utrzymywaniu uczucia pełności na dłużej (co oznacza, że mniej prawdopodobne jest, aby przekąsić coś słodkiego, jeśli to jest to, co starasz się zrobić).

Ale jakie są tam najlepsze opcje? Poprosiliśmy dietetyczkę Sophie Medlin, z City Dieticians, aby zaokrąglić jej dziewięć ulubionych opcji na poncz białkowy, które nie są ciężkie na przodzie karbu - i czy koktajle białkowe są dobrym (lub bezpiecznym) sposobem na spożycie większej ilości składników odżywczych. Jest też pewna, że po drodze są też opcje wegańskie i wegetariańskie. Piękne rzeczy.

Kiełbasy kukurydziane
"Dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokich protein, która zastępuje węglowodany proteinami roślinnymi, a nie mięsem, wiąże się z lepszymi wynikami zdrowotnymi" - wyjaśnia Medlin. Nadszedł czas, aby przyspieszyć poniedziałkową grę "Mięso bez mięsa"?

Jogurt w ogóle jest gwiazdą jedzenia dla każdego, kto szuka hitu białka (i oczywiście nie zaszkodzi, że można dostać 0% tłuszczu opcje zbyt, które są równie smaczne jak ich pełnotłuste odpowiedniki). "Jogurt jest niesamowitym, niskotłuszczowym źródłem białka, które można łatwo przekształcić w zrównoważone śniadanie z niską zawartością węglowodanów lub pyszny deser" - zauważa Medlin. "Generalnie, im grubszy jogurt, tym bardziej będzie zadowolony." Ściśnięcie cytryny uniesie zwykłą miskę, posypie cynamonem lub łyżeczką miodu (tylko 25 kalorii).

Kremowy ser z ogórkiem lub selerem naciowym
"Wszystkie produkty mleczne zawierają matrycę składników odżywczych, które trudno jest znaleźć gdzie indziej w naszej diecie", mówi Medlin. "W połączeniu z warzywami o niskiej zawartości karbiny, to jest wspaniała przekąska dla każdego niskowęglowca." Łatwa do zjedzenia w podróży, jeśli zaopatrzysz się w mini wanny w Filadelfii (lub podobne).

Sardynki w sosie pomidorowym
"Puszkowane sardynki są doskonałym źródłem białka, wapnia i niezbędnych kwasów tłuszczowych, a po zapuszkowaniu w pikantnym sosie pomidorowym stanowią naprawdę smaczną przekąskę" - poleca Sophie.

Jajka
Biorąc pod uwagę, że istnieje mnóstwo sposobów ich jedzenia, to dobrze, że jajka zrobiły listę. Ulubiony sposób jedzenia ich przez Medlina? "Uwielbiam gotowane jajka z kilkoma pokrojonymi pomidorami, albo jajecznicę z grzybami i szpinakiem - obydwa dają niesamowitą niskokaloryczną, wysokobiałkową opcję."

Hummus
Podobnie jak w przypadku opcji sera śmietankowego, hummus (i inne dipy z nasion roślin strączkowych), są pyszne podawane na boku sałatki, lub z ogórkiem i selerem naciowym, dla wspaniałej niskiej zawartości węglowodanów, wysoki dodatek białka do diety.

Falafel
Jeśli nigdy nie próbowałeś zrobić swojego, to na co czekasz? "Łatwo jest zrobić domowy falafel i można ograniczyć ilość dodatkowych węglowodanów, które dodaje się do mieszanki" - mówi Medlin. "Kiedy już je udoskonalisz, są pysznym serwerem z tzatziki w ramach posiłku lub samodzielnie jako przekąska."

Orzechy
Kolejny chuck w torbie i iść sugestia: orzechy. "Orzechy są doskonałym źródłem składników odżywczych, których trudniej jest znaleźć gdzie indziej w diecie. Są także ubogie w węglowodany, bogate w białko i pełne błonnika."

Koktajle proteinowe
I wreszcie... koktajle proteinowe. O co chodzi? "W ostateczności, koktajle proteinowe mogą być użyteczną opcją o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węgla. Chociaż nie powinny być one używane zamiast całych, nieprzetworzonych potraw, mogą być bardzo wygodne, gdy jesteś w podróży", mówi Medlin. Jak to zwykle bywa w przypadku zrównoważonej diety, koktajle najlepiej smakują z umiarem.

 

Zobacz