Witamina C – dawkowanie bez tajemnic

Agnieszka Kępińska

Każdy lek należy przyjmować dokładnie według zaleceń lekarza. Nie może go być ani za dużo, ani za mało, ponieważ obie sytuacje będą niosły ze sobą ryzyko różnego rodzaju dla naszego zdrowia. W przypadku witaminy C nie należy jednak szukać sztywno określonych z góry dawek. Witamina C nie jest bowiem lekiem, a raczej jest regulatorem potrzebnym w naszym organizmie w dużych, ale bliżej nieokreślonych ilościach.

Dla zrozumienia tego faktu najlepiej jest przywołać wodę. Raz pijemy więcej, raz pijemy mniej. Zazwyczaj około 2 litrów dziennie, ale w lecie czy przy intensywnej pracy dostarczamy sobie znacznie więcej wody. W przypadku witaminy C jest bardzo podobnie. Zazwyczaj nasz organizm potrzebuje jej kilka gramów, ale jeśli wydarzy się coś, co powiększa zapotrzebowanie, może się okazać, że potrzebujemy nawet kilkaset gramów. W przypadku zwykłego przeziębienia zapotrzebowanie na witaminę C rośnie co najmniej kilkukrotnie, a czasami znacznie bardziej. W przypadku wody oznaczałoby to, że musimy wypić kilkadziesiąt litrów jednego dnia, co oczywiście nie ma miejsca. Przyjęcie odpowiednio dużej dawki witaminy C jest czasami w stanie zatrzymać całkowicie rozwój choroby i sprawić, że będziemy wyleczeni.

Wpływ witaminy C na zdrowie

Odkrywca witaminy C, Albert Szent-Gyorgi, laureat Nagrody Nobla za to odkrycie, nazywał nową witaminę cząsteczką życia. Robił to trochę na wyrost, ale nie da się ukryć, że witamina C ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Albert Szent-Gyorgi podkreślał, że obecnie produkcja witaminy C kosztuje grosze i powinniśmy z niej korzystać w sposób masowy.

Witamina C w proszku

W naszych domach powinna znajdować się w jej najlepszej postaci, postaci sypkie, i każdy powinien z niej korzystać jak z cukru. Miałoby to na celu uzupełnienie naszych przewlekłych braków. Albert Szent-Gyorgi zwracał uwagę na to, że jako jeden z bardzo nielicznych gatunków zwierząt straciliśmy zdolność do samodzielnego syntetyzowania witaminy C i musimy się opierać na pokarmie. Stało się to około 2 milionów lat temu.

Ile potrzebujemy witaminy C?

Ustalanie odpowiedniej dawki nie jest proste. Trzeba to zrobić indywidualnie dla każdej osoby, ponieważ teoretyczna dawka dla zdrowego, dorosłego człowieka to 4-10 gramów dziennie. Rozrzut jest gigantyczny, więc trzeba samemu ustalić swoją dawkę. Robi się to poprzez miareczkowanie.

Miareczkowanie polega na przyjmowaniu witaminy C pod postacią proszku co 15 minut w ilości 1 łyżeczki. Robi się to do momentu uzyskania nasycenia. Trzeba pamiętać, że jest to dawka odpowiednia tylko dla czasu, gdy nic się z nami nie dzieje.

Zobacz