Zdrowe odżywianie

Jak obniżyć swój poziom cholesterolu i dlaczego jest to takie ważne

Agnieszka Kępińska

Jeśli, tak jak ja (przed napisaniem tego utworu), myślałeś, że cholesterol jest

a) Coś, czym powinny zajmować się tylko osoby po pięćdziesiątce i starsze, oraz
b) w jakiś sposób poprawić poprzez zmianę rodzaju masła, którego używasz
...to miejmy nadzieję, że poniżej wszystko wyjaśni. Grillowaliśmy dr Aimée Brame, Lekarza Konsultanta w London Bridge Hospital (część HCA Healthcare UK) na temat wszystkich kwestii związanych z cholesterolem: czy młodzi ludzie muszą się nim przejmować, jak obniżyć poziom cholesterolu i dlaczego dotyczy on szczególnie kobiet w ciąży.

Co to jest cholesterol i jak się go mierzy?
Świetne miejsce na początek, jeśli kiedykolwiek był. "Każdy ma cholesterol, tłuszcz znaleziony we krwi, w swoim ciele. Jest on używany do budowy ścian komórkowych, do produkcji hormonów i do produkcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i kwasów żółciowych, które są używane do pomocy w trawieniu żywności", wyjaśnia dr Brame. Pomiar poziomu cholesterolu jest dość prostym procesem, polegającym na pobraniu próbki krwi (czasami może to być nawet badanie krwi kłuciem palca).

Cholesterol całkowity składa się z dwóch części: cholesterolu HDL (dobry rodzaj, wyższe jego poziomy faktycznie zmniejszają ryzyko chorób serca) i cholesterolu nie-HDL (zły rodzaj, związany z problemami zdrowotnymi). Cholesterol nie-HDL jest zły, ponieważ zatyka tętnice, natomiast cholesterol HDL pomaga je oczyścić.

Informacje o bonusach: Triglicerydy, inna forma tłuszczu, również związana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i udarów mózgu, mogą być również mierzone w ramach badań przesiewowych poziomu cholesterolu. Picie dużej ilości alkoholu lub spożywanie dużej ilości pokarmów zawierających skrobię i tłuszczów nasyconych przyczynia się do wysokiego poziomu triglicerydów. Wielorakie choroby jajników, cukrzyca, choroba tarczycy, otyłość i choroby nerek są związane z nieprawidłowym poziomem triglicerydów i zwiększonym ryzykiem powikłań zdrowotnych.

Dlaczego wysoki poziom cholesterolu jest zły?
Zasadniczo osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu nie powodującym HDL mają zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych problemów zdrowotnych. "Poziom cholesterolu zależy od kombinacji czynników genetycznych i stylu życia (takich jak nadwaga, niewłaściwa dieta i brak ćwiczeń fizycznych)" - wyjaśnia dr Brame. "Inne osoby dziedziczą geny, które powodują, że wytwarzają za dużo cholesterolu."

Ta zawartość jest importowana z {nazwy emblematu}. Możesz znaleźć tę samą zawartość w innym formacie, lub możesz znaleźć więcej informacji na ich stronie internetowej.

Dlaczego kobiety dostają wysoki poziom cholesterolu podczas ciąży?
Poziom cholesterolu jest podwyższony w czasie ciąży, ponieważ jest on używany do tworzenia nowych komórek dla dziecka, a także pomaga w napływie hormonów przedporodowych. "Poziom cholesterolu może wzrosnąć gdzieś pomiędzy 25 a 50%, jednak to dobry cholesterol podnosi się najbardziej" - mówi dr Brame, który również zaleca, aby poziom ten wrócić do normy około miesiąca po porodzie. Rzadko zdarza się, aby wysoki poziom cholesterolu w ciąży wymagał leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety mają wyższy poziom HDL (lub dobrego) cholesterolu niż mężczyźni, ponieważ ich organizm zawiera więcej "kobiecego hormonu", estrogenu". To się zmienia, gdy kobiety dojdą do menopauzy: Poziom HDL spada, poziom cholesterolu całkowitego i nie-HDL zaczyna wzrastać, a ryzyko choroby serca również wzrasta. Wesołe rzeczy (przepraszam).

Czy młodzi ludzie muszą się martwić o obniżenie swojego poziomu cholesterolu?
Być może - wszystko zależy od tego, czy masz w rodzinie chorobę serca lub wysoki poziom cholesterolu, w którym to przypadku możesz otrzymać propozycję badania poziomu cholesterolu (zwłaszcza jeśli palisz lub masz cukrzycę, problemy z sercem lub wysokie ciśnienie krwi). "Osoby z wysokim poziomem cholesterolu mogą otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu porady dotyczące stylu życia, na przykład o rzuceniu palenia lub dostosowaniu diety tak, aby zawierała dużo owoców, warzyw, całych ziaren, błonnika i zdrowych tłuszczów" - mówi dr Brame. "Częstsze badania mogą być również oferowane. Wysoki poziom cholesterolu jest kontrolowany przez połączenie modyfikacji stylu życia i, w razie potrzeby, leków". Jeśli masz jakieś obawy, umów się z lekarzem, żeby je omówić.

Co powinieneś jeść, żeby obniżyć poziom cholesterolu?
Po pierwsze, przejdźmy przez to, czego należy unikać, jeśli jesteś na misji obniżenia poziomu cholesterolu (przygotuj się): czerwone mięso, masło, smażone potrawy, sery i tłuszcze nasycone są wielkie kciuki w dół. Zdecydowanie nie ma więc bekonu i kanapek z tostami cheddar. Zamiast tego twoja dieta powinna zawierać:

Owoce i warzywa
Białka chude
Żywność o wysokiej zawartości błonnika (np. owies i fasola). Owies jest szczególnie dobry, ponieważ zawiera białko zwane beta-glukanem, które jest skuteczne w wiązaniu cholesterolu w jelicie i umożliwia jego wydalanie z organizmu.
Dobre tłuszcze, takie jak te znajdujące się w oliwie z oliwek, orzechach i tłustych rybach, takich jak makrela, pstrąg czy łosoś.
Orzechy, ponieważ są cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, roślinnych stenoli i steroli, które również wiążą zły cholesterol.
Dieta w celu obniżenia poziomu cholesterolu 
Co jeszcze można zrobić, żeby obniżyć poziom cholesterolu?
Brzmi naturalnie, ale rzucenie pedałów, utrata wagi i zwiększenie poziomu aktywności fizycznej do około 30 minut ćwiczeń przez pięć dni w tygodniu to czynniki, które obniżają poziom nie-HDL-cholesterolu. "Utrata wagi nie musi być ekstremalna, 10% redukcja jest skuteczna, szczególnie jeśli waga jest skoncentrowana wokół brzucha" - zauważa dr Brame. "Zmniejszenie spożycia alkoholu jest skuteczne w pomaganiu w utracie wagi i zmniejszeniu wysokiego poziomu trójglicerydów".

Jeśli okaże się, że jesteś szczególnie narażony na choroby serca, choroby naczyniowe, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzycę, może być przepisany lek zwany statyną. Prawdopodobnie Twój lekarz zażąda dalszych badań krwi w celu sprawdzenia, czy Twój poziom krwi się poprawił, kiedy już się nim zajmiesz.

 

Zobacz
Komentarze (0)