Kolagen - czym jest i komu się go poleca?

Agnieszka Kępińska

Kolagen jest jedną z najważniejszych i cennych substancji, które wpływają na nasza młodość, jędrność naszej skóry, gładkość i wyjątkową elastyczność. Bez niego nie mogą prawidłowo działać między innymi układ kostny, mięśnie, układ nerwowy, oczy, nerki, wątroba czy serce. Nic więc dziwnego, że jego nazwa pochodzi od słowa klej i rodzić.

Białko jest dosłownie klejorodne i będzie odpowiadać za spajanie naszego organizmu w całość. Stanowi około 30% całej masy białka naszego organizmu, w tym skóra w 75% to właśnie kolagen a nasze oko to aż 90%. U człowieka ważącego 75 kg jedna dziesiąta tego to właśnie kolagen. Mniej więcej około 40% ludzkiego kolagenu będzie znajdować się w skórze właściwej, największym ludzkim organie, który będzie odpowiadał za wytrzymałość skóry, elastyczność oraz sprężystość skóry. Dlatego właśnie ubytki w kolagenie na początek będą widoczne na naszej skórze. Pod 25 roku życia poziom w organizmie spada, organizm sam nie tworzy kolagenu.

W produkcji uczestniczyć będą między innymi hormony tarczycy, estrogeny oraz insulina. W okresie przekwitania ten właśnie proces będzie ulegał zakłóceniu i więcej kolagenu będzie się niszczyć niż będzie tworzone. Dlatego z wiekiem nasz wygląd ulega pogorszeniu, jest także problem ze stanem zdrowia. Sytuacja dotyczy wszystkich organów, w których kolagen jest w większej ilości. Stawy, skóra, oczy. Dochodzi do zwiotczenia naszych mięśni, problemów z mózgiem i sercem.

Uzupełnienie kolagenu

Kto powinien uzupełniać braki kolagenu?

Kolagen zaleca się uzupełniać ludziom starszym a także tym, którzy chcą mieć młody wygląd oraz dobrą formę. Problem utraty kolagenu dotyczyć będzie także młodych osób, szczególnie tych, którzy chętnie się opalają. Jeśli skóra w trakcie opalania będzie ulegać oparzeniu to będzie można się przekonać o tym co to tak naprawdę znaczy, że przyspiesza rozpad kolagenu. Opalenie nie tylko niszczy kolagen znajdujący się w skórze, ale także różnorakie agresywne chemiczne kosmetyki będą działać na nasza skórę niekorzystnie. Kolagen będzie pomagał również w walce z tkanką tłuszczową w okolicach brzucha. Łagodnie zmniejsza bowiem łaknienie. Jest to popularne rozwiązanie dla tych osób, które są aktywne, ale odczuwają, że dochodzi do przeciążenia stawów.

Jak dostarczyć do organizmu kolagen?

Nie da się uzupełnić braków poprzez stosowanie diety. Dlatego wydaje się, że takim najlepszym możliwym rozwiązaniem jest odpowiednia suplementacja. Jakie produkty wybrać?

Jeśli chcemy stosować suplementy trzeba sprawdzać w jakiej formie będzie ten proponowany nam kolagen.. A dodatkowo również powinno nas zainteresować to jaka będzie przyswajalność tego preparatu, który będzie nam proponowany. Pamiętajmy, że synteza kolagenu wymaga udziału witaminy C.

Zobacz