Dieta Paleo – fakty i mity

Agnieszka Kępińska

W epoce paleolitu człowiek polował na zwierzynę i tak naprawdę to co udało mu się złapać do zjadał. Dieta opierała się na tym co można było znaleźć więc na roślinach owocach, ziołach, nasionach. Przerwy między posiłkami były często długie i ludzki organizm wykształcił sobie zdolność do zbierania tkanki tłuszczowej na okres głodu.

Twórca Paleo

Dieta Paleo została wprowadzona przez dr Waltera L. Voegtlina, lekarza, który przygotował książkę o tytule Dieta z epoki kamienia. Ta teoria zakłada, że ludzki organizm nie jest przygotowany do tego, by poradzić sobie z nowoczesną dietą, gdzie pojawia się bardzo dużo produktów z rolnictwa. Dieta Paleo zakłada spożywanie chudych mięs i produktów roślinnych niezbożowych. To dieta, która nie koncentruje się na eliminowaniu jak inne diety, ale raczej zakłada kontrolowanie bilansu kalorii i i ich źródła. Dieta zakłada, że około 30-35% dziennego spożycia kalorii to chude białko, do którego dołączy należy sporą dawkę błonnika z roślin niezbożowych.

Czym jest dieta Paleo?

Dieta paleo jest inaczej określana także jako dieta jaskiniowca albo myśliwsko – zbieracka. Sklada się ona bowiem z tych produktów, które były dostępne dla ludzi nim pojawiło się rolnictwo. Okres paleolitu to mniej więcej około 2,5 mln lat temu, gdy ludzie zaczęli używać narzędzi kamiennych. Ten okres zakończył się około 10 tysięcy lat temu i było to w momencie, gdy pojawiło się rolnictwo.

Jakie zalety ma taka dieta?

Przede wszystkim bardzo proste są założenia a więc spożywamy tylko to co występuje w naturze, a jemy tak, by czuć się najedzonymi i mieć odpowiedni poziom energii. Sposób odżywiania każdy powinien dopasować do siebie. Należy unikać glutenu, używek takich jak alkohol czy papierosy oraz kawy, herbaty. Nie liczymy kalorii, tylko obserwujemy potrzeby własnego organizmu. Jemy w momencie, gdy odczuwamy głód. Natura tak to wymyśliła, że każdy powinien kierować się łaknieniem i jeść w momencie, gdy jest głodnym, a nie w momencie, gdy wydaje się, że jesteśmy głodni. To co będzie kluczowe to unikanie zbóż i to niezależnie od tego w jakiej postaci. Zakazane będą także produkty poza zbożami takie jak cukier, kukurydza, rośliny strączkowe, zawiera ze skrobią i tłuszcz roślinny a także produkty mleczne.

Taka dieta występuje także pod nazwą dieta samuraja i przygotowywana jest pod kątem osób czynnych sportowo. To obecnie najbardziej współczesna forma takiej diety, która uwzględnia między innymi kasze i charakteryzuje się tym, że do organizmu dostarczamy odpowiednią dawkę aminokwasów.

Jak pokazują badania na tej diecie w porównaniu z innymi dietami okazuje się, że dość często dieta paleo wykazuje lepsze działanie na organizm niż inne diety. Między innymi to co udało się zaobserwować to, że dieta paleo charakteryzuje się tym, że będzie skutecznie wpływać na obniżenie poziomu cukru we krwi. Dodatkowo zauważalny jest również jej pozytywny wpływ na organizm jeśli chodzi o obniżenie ciśnienia, dlatego doceniany jest jej wpływ na organizm także pod kątem chorób sercowo naczyniowych. Według przeprowadzonych badań ryzyko takich chorób u osób, które prowadza tego typu dietę jest mniejsze niż w przypadku innych diet. Jednocześnie spadek wagi na diecie Paleo dorównuje temu jaki uzyskać można na innych dietach. To sprawia, że obecnie jest to faktycznie propozycja atrakcyjna i wiele osób decyduje się na rozpoczęcie takiej właśnie diety. Jej pozytywny wpływ na organizm jest doceniany i faktycznie z tego względu sporo osób z takiej diety chce korzystać.

 

Zobacz