Diety

Wegańska dieta pudełkowa – nowy trend?

Agnieszka Kępińska

Co to takiego wegańska dieta pudełkowa?

Dieta wegańska staje się tak naprawdę podobnie popularna jak dieta wegetariańska. Czym tak naprawdę te dwie diety się różnią? Dieta wegetariańska wyklucza spożywanie mięsa, natomiast będzie można spożywać nabiał, miód czy jaja. W diecie wegetariańskiej będą mogły pojawiać się wszystkie produkty, które pochodzą od zwierząt ale nie są mięsem. Natomiast jeśli chodzi o dietę wegańską to ona jest oparta wyłącznie o produkty pochodzenia roślinnego. W tej diecie nie tylko nie będzie składników mięsnych, ale nie będzie również wszystkich innych produktów, które również od zwierząt pochodzą. Dlatego jest to taka dieta, która pozbawiona będzie np. nabiału, jaj czy miodu. Wszystkie

Weganie uważają, że zwierzęta nie żyją po to, by dostarczać pożywienia. Wszystko co robią zwierzęta według wegan robią wyłącznie dla siebie a my tylko ich zasoby i pracę wykorzystujemy. Miód tez do życia jest potrzebny pszczołom. To ich pożywienie i mamy wystarczającą ilość produktów roślinnych, którymi możemy się odpowiednio odżywiać i to powinno być dla nas wystarczające.

Czy można dobrze taką dietę skomponować, tak by faktycznie była wartościowa?

W diecie wegańskiej mamy sporo różnych składników odżywczych, które znajdują się w diecie, która ma składniki pochodzenia zwierzęcego. Trzeba jednak pamiętać, że przygotowanie takiej diety, by faktycznie były one odpowiednio skomponowane nie będzie takie proste. Dlatego warto będzie pomyśleć o takich opcjach, w ramach których taką dietę układać będzie profesjonalny dietetyk. W wegańskiej diecie wykorzystuje się zamienniki co będzie ważne między innymi jeśli chodzi o takie składniki jak soja, przetwory sojowe, groch, fasola, ciecierzyca. Tłuszcze zwierzęce wymienia się na tłuszcze roślinne. Z pomoc mogą przychodzić także ciemnozielone warzywa, które będą tutaj miały znaczenie jeśli chodzi o uzupełnienie takich składników jak wapń, których faktycznie będzie brakować w diecie jeśli nie będzie w niej mięsa. Do tego dochodzi jeszcze witamina D, która powinno się suplementować, szczególnie w okresie, gdy nasłonecznienie jest mniejsze. Zadbać także wart o witaminę B6, której również przy takiej diecie może brakować. Więc faktycznie na ten element także będzie trzeba zwrócić uwagę. Oprócz tego każda dieta wegańska zawiera wszystkie niezbędne makro oraz mikroelementy, które również są bardzo potrzebne do tego, by organizm prawidłowo funkcjonował. Warto faktycznie takie kwestie również mieć na uwadze i dobre komponować taką dietę.

Jaki wpływ na organizm ma dieta wegańska?

Dieta wegańska jest przede wszystkim bogata w błonnik i to jest tym czynnikiem, który ją charakteryzuje. Jednocześnie jest to taka dieta, która skutecznie wpływa również na prawidłową prace jelit. Dodatkowo dieta wegańska jest to również dobra opcja, która wpływa pozytywnie także na kaloryczność, na pewno taka dietę z zachowaniem małej kaloryczności łatwiej będzie przygotować taką dietę niż w naturalnej formie. Dlatego faktycznie warto będzie zwrócić uwagę na te elementy, ponieważ wegańska dieta faktycznie może mieć pozytywny wpływ na organizm i będzie warto po nią sięgnąć. Wśród tych licznych propozycji faktycznie będzie można liczyć na pozytywny wpływ między innymi na poziom cholesterolu LDL, dlatego mniejsze będzie ryzyko chorób takich jak między innymi zawał serca czy udar. Taka dieta to również mniejsze ryzyko jeśli chodzi o choroby nowotworowe.

Taka dieta odpowiednio komponowana faktycznie może więc mieć pozytywny wpływ na organizm. 

Zobacz
Komentarze (0)