Zdrowe odżywianie

6 znaków, że masz niski poziom żelaza

Agnieszka Kępińska

Ciągłe zmęczenie, blady wygląd i kołatanie serca to częste objawy niedoboru żelaza.

Niski poziom żelaza jest najczęstszym i najbardziej rozpowszechnionym zaburzeniem odżywiania na świecie i jest jedynym niedoborem składników odżywczych, który jest znacznie rozpowszechniony w świecie zachodnim, według Światowej Organizacji Zdrowia.

Oszałamiające 2 miliardy ludzi (to ponad 30% światowej populacji!) uważa się, że cierpi na pewien stopień niedoboru żelaza. Jest on szczególnie częsty u kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym. Szanse są więc takie, że ty też jesteś w tym niski.

Skąd wiesz, że masz mało żelaza?
1. Cierpisz na zmęczenie i po prostu czujesz się zmęczony przez cały czas.

Organizm używa żelaza do produkcji hemoglobiny, substancji w czerwonych krwinkach, która transportuje tlen wokół ciała. Kiedy nie masz wystarczająco dużo zdrowych czerwonych krwinek, zaczynasz się czuć dość zmęczony.

2. Wygląda na to, że łatwo oddychasz (ale uważasz się za sprawnego)
Jeśli organizm nie transportuje skutecznie tlenu do płuc, może pojawić się uczucie bezdechu po minimalnym wysiłku. Może się też okazać, że Twoje zajęcia z wirowania są coraz trudniejsze, a nie łatwiejsze, ponieważ niski poziom żelaza może powodować, że Twoja wytrzymałość też ucierpi.

3. Wyglądasz blado i wypłukany.
Czy ludzie uprzejmie zwracają uwagę na to, że wyglądasz, jakbyś potrzebował wakacji? Niski poziom żelaza może być winowajcą. Ponadto, jeśli wnętrze Twoich ust, dziąsła i wnętrze Twoich dolnych powiek jest mniej czerwone niż zwykle, niskie żelazo może być tego przyczyną.

4. Ciągle chorujesz
Tak naprawdę, możesz mieć wrażenie, że walczysz z jednym niekończącym się zimnem. Badania wykazały, że niedobór żelaza może mieć wpływ na układ odpornościowy, co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na infekcje i wirusy.

5. Masz palpitacje serca
Serce może mieć wrażenie, że bije, trzepocze lub bije nieregularnie, często tylko przez kilka sekund lub minut.

6. Dostajesz niezwykłe pragnienie substancji nieżywnościowych (tj. brudu, lodu, farby lub gliny)
Może to zabrzmieć bardzo dziwnie (chyba, że tego doświadczysz!), ale jest to prawdziwy objaw, który może wystąpić, gdy twoje ciało ma mało żelaza - nazywa się to pika. Może to być szczególnie istotne w czasie ciąży, kiedy niski poziom żelaza może być szczególnie częsty.

Dlaczego miałbyś być nisko w żelazie?

Masz bardzo ciężkie lub długie okresy: Utrata dużej ilości krwi menstruacyjnej może spowodować większe ryzyko niedoboru żelaza.
Nie wchłaniasz odpowiednio żelaza: Zaburzenia trawienia, takie jak choroby zapalne jelit (NZJ) i celiakia mogą wpływać na zdolność Twojego organizmu do wchłaniania żelaza. Niektóre leki, takie jak leki zobojętniające i IPP, również mogą na to wpływać, zakłócając produkcję kwasu żołądkowego.
Jesteś weganinem lub wegetarianinem: Brak produktów pochodzenia zwierzęcego może utrudnić (ale na pewno nie uniemożliwić) uzyskanie wystarczającej ilości żelaza z Twojej diety.
Po prostu nie otrzymujesz wystarczającej ilości żelaza z diety.

Jak zwiększyć poziom swojego żelaza
Waszym pierwszym podejściem powinno być zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w żelazo. Istnieją dwie formy dietetycznego żelaza:

 

Żelazo haeme: jest to najłatwiej przyswajalna forma żelaza, która znajduje się w pokarmach dla zwierząt, takich jak skorupiaki, czerwone mięso, drób i ryby.

Żelazo niemeinowe: jest to rodzaj żelaza, które znajduje się w roślinnych produktach spożywczych, takich jak szpinak, jarmuż, fasola, soczewica, orzechy, jaja, mleko i mięso.

Żelazo nieszlachetne jest trudniejsze do wchłonięcia, ale to z pewnością nie znaczy, że jest nieważne (wegetarianie i weganie: zwróćcie uwagę tutaj). Możesz zwiększyć wchłanianie przez organizm żelaza niemeinowego, spożywając obok niego witaminę C. Kiedy są one spożywane razem, witamina C łączy się z nie-haeme żelaza, aby utworzyć związek, który jest łatwiej wchłaniany. W rzeczywistości, jedno z badań wykazało, że dodanie niewielkiej ilości witaminy C do posiłku bogatego w żelazo nie-haeme daje prawie trzykrotny wzrost wchłaniania żelaza. Zielone warzywa liściaste, kalafior, brokuły, pomidory i dobre wyciskanie soku z cytryny to fantastyczne źródła witaminy C w połączeniu z pokarmem bogatym w żelazo.

A co z suplementami żelaza?
Jeśli podejrzewasz, że masz niski poziom żelaza, jest to całkowicie bezpieczne (i bardzo wskazane!), aby zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w żelazo. Nie zalecam jednak przyjmowania suplementu żelaznego do czasu wykonania badania krwi przez lekarza pierwszego kontaktu, aby zmierzyć poziom zapasów żelaza w organizmie, ponieważ zbyt duża ilość żelaza może być szkodliwa dla organizmu.

Jeśli zaleca się przyjmowanie suplementu żelaznego, należy mieć świadomość, że przyjmowanie tych tabletek może powodować zaparcia u niektórych osób. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem może być przyjęcie mniejszej dawki lub łagodniejszej formy żelaza, takiej jak Floradix, ale zawsze najpierw należy zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu. Zawsze przyjmuj suplementy żelaza na pusty żołądek oraz z wodą z cytryną, sokiem pomarańczowym lub suplementem witaminy C, aby ułatwić wchłanianie. Ponadto, zawsze unikaj przyjmowania z herbatą lub kawą, które zawierają związki, które mogą hamować wchłanianie żelaza.

 

Zobacz