Ból kolan, skąd się bierze i jak go uniknąć?

Agnieszka Kępińska

Intensywny męczący ból, opuchlizna, która daje o sobie znać nawet gdy będziemy siedzieć. To wszystko może wynikać z tego, że w okolicy naszych kolan pojawiać się będą zwyrodnienia, które zdarzają się nie tylko u osób starszych, ale również u dwudziestolatków. Skąd się biorą i co będzie można z nimi zrobić?

Płyn w kolanach

Ból w kolanach będzie mógł powstawać na wiele różnorakich sposobów, nie tylko gdy chodzi o uszkodzenia natury mechanicznej. Są to stawy niezwykle ważne dla naszej motoryki, a więc będą praktycznie cały czas wykorzystywane. Wszystko to sprawia, że są różne zwyrodnienia, które mogą się często pojawiać.

Taką dość często pojawiającą się dolegliwością będzie gromadzenie się płynów. Związane jest to z uszkodzeniami chrząstki. Taki stan najczęściej będzie powodował przykre uczucie pełnych kolan, czujemy tak jakbyśmy mieli tam cement, który utrudnia nam chodzenie, a niekiedy nawet siedzenie. Dodatkowo pojawia się również intensywny silny ból. Płyn łączy się często z naroślami kostnymi. Wiążą się one ze zwyrodnieniami stawów.

Przyczyny bólu kolan

Jak mogą być leczone?

Metod będzie kilka. Lekarz po wykonaniu RTG i USG kolana najczęściej wstrzykuje specjalny preparat z kwasem hialuronowym, który ma związać płyn w kolanie. Liczba zastrzyków będzie uzależniona od tego w jakim stanie znajdują się kolana. Jeśli problem nie będzie ustępował wtedy możliwe, że konieczna będzie operacja.

Zwyrodnienia chrząstki

Ból w kolanach najczęściej związany ze zwyrodnieniami stawów, którego przyczyną będzie uszkodzenie chrząstki stawowej. Codziennie poddawana będzie ona sporym przeciążeniom szczególnie gdy intensywnie będziemy ćwiczyć. Jej uszkodzenia powstają w sytuacji przeciążenia, która może wynikać z tego jaką pracę będziemy wykonywać. Jeśli chcemy walczyć z bólem kolana także można stosować różnorakie maści. Dzięki nim będzie można złagodzić opuchliznę i ukoić ból. przepisywane są także leki na regenerację i odbudowę chrząstki stawowej.

O kolana warto dbać samemu. Jeśli do tej pory prowadziliśmy siedzący tryb życia to na pewno jakaś aktywność będzie właściwa. Oczywiście wybieramy taką, która nie będzie nadmiernie obciążać stawów. Mowa tutaj między innymi o jeździe na rowerze czy pływaniu. Cały czas ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała, ponieważ nadwaga dla naszych kolan będzie zabójcza. Polecane są także tabletki zawierające kolagen, dzięki którym dba się o wszystkie stawy, można stosować żelatynę, w której ten cenny kolagen będzie się znajdował i będzie dobrze działał na stawy w tym na kolana.

Zobacz