Zdrowe odżywianie

Oczyszczanie sokami: wszystko, co lekarz chce, żebyś wiedział

Agnieszka Kępińska

Od "detoksykacji" do utraty wagi, do tego, czy są bezpieczne...

Sok oczyszcza: niezależnie od tego, czy nawrócisz się na rzekome korzyści płynące z rzucania jedzenia na całe dnie, w zamian za płynne owoce i warzywa, jedną rzeczą, która na pewno jest nasza fascynacja nimi. Grillowaliśmy dr Andrew Thornbera, Głównego Lekarza w firmie Now Patient, z ponad 20 letnim doświadczeniem, czy przejście na dietę detoksykacyjną sokową jest naprawdę dobrym - lub bezpiecznym - pomysłem i czy jest to udany sposób na schudnięcie. Plus, sami wystawiamy na próbę pakiet PRESS London. Oto, co odkryliśmy...

Co to jest sokowirówka?
Oczyszczanie sokiem jest to sytuacja, w której osoba zobowiązuje się nie spożywać pokarmów stałych przez jeden dzień lub kilka dni jednorazowo, aby uzyskać rzekome korzyści zdrowotne - spożycie kalorii będzie również znacznie niższe od zalecanej dziennej dawki. PRESS London powiedzieć, że ich sok oczyszcza są doskonałym sposobem na przełamanie złych nawyków żywieniowych i rozpocząć zdrowszy styl życia, jednocześnie zwiększając poziom energii, skóry i oferując pozytywne wagi utraty dla niektórych. "Wierzymy, że to idealny sposób na zresetowanie i zalanie organizmu substancjami odżywczymi" - mówi George Phillips, dyrektor operacyjny PRESS London.

"Wiele diet detoksykacyjnych lub sokowych opiera się również na założeniu, że toksyny gromadzą się w organizmie i mogą być usuwane poprzez jedzenie lub nie jedzenie pewnych rzeczy", wyjaśnia dr Thornber. "Chociaż nie ma dowodów na to, że toksyny gromadzą się w naszym organizmie, soki mogą pomóc w poprawieniu trawienia poprzez wprowadzenie zdrowych enzymów, które sprawiają, że jelito pracuje sprawniej". Mówi, że są one bezpieczne do zrobienia na dzień lub dwa, ale nie radzi poświęcać stałe jedzenie na dłużej niż to.

A werdykt medyczny na froncie utraty wagi? "Dieta sokowa może prowadzić do krótkotrwałej utraty wagi, ale ograniczając kalorie ograniczasz pewne składniki odżywcze, co nie jest dobre dla zdrowia. Są one w zasadzie jak krótkotrwały post" - mówi dr Thornber, jednocześnie podkreślając, że osoby z zaburzeniami nerek powinny unikać picia dużych ilości soku, ponieważ mogą one zawierać szczawian (kwas, który może przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych i innych problemów).

Na jak długo powinieneś iść na czyszczenie soku?
Podczas gdy wiele firm sprzątających soki sprzedaje opakowania od jednego dnia do tygodnia, dr Thornber doradza nie więcej niż dwa dni (a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się wcześniej z własnym lekarzem pierwszego kontaktu).

Czy oczyszczanie z soku pomoże, gdy będziesz chory?
To pewnie nie jest dobry pomysł, żeby sprzątać, kiedy jesteś chory. "Twoje ciało potrzebuje całej swojej energii, żeby się wyleczyć, a oczyszczenie tego nie robi." "Jeśli to zrobisz, wyzdrowienie może potrwać dłużej, pozostawiając cię ospałym i zmęczonym."

 

Zobacz