Diety

Dieta pudełkowa bez glutenu – co warto o niej wiedzieć?

Agnieszka Kępińska

Catering dietetyczny bez glutenu

Jeśli ktoś ma problemy z układem pokarmowym po spożyciu makaronu czy chleba może to oznaczać, że musi się pożegnać z glutenem. Jednak samodzielne szukanie produktów glutenu pozbawionych i komponowanie z nich posiłków może się okazać problemowe. Dlatego rozwiązaniem będzie tutaj dieta bez glutenu, która pozwoli zadbać o zdrowie i będzie szansą na zaoszczędzenie czasu.

Co to takiego gluten?

Zacząć należy rozważania od tego czym w ogóle jest gluten. To białko, które naturalnie występuje w pszenicy, życie czy jęczmieniu. Odpowiada za to, że wypieki są puszyste, ciasto miękkie. Większośc z nas nie ma problemów z jego trawieniem, jednak u niektórych osób może również powodować problemy z układem pokarmowym. Jest to związane z nadwrażliwością na gluten, alergia na pszenicę czy celiakią. W takim przypadku wyborem będzie dieta pudełkowa bez glutenu. Co ciekawe tego typu plan żywieniowy może być także pomocny dla tych osób, które mają choroby autoimmunologiczne.

Dieta pudełkowa bez glutenu, czyli jaka?

Dieta pudełkowa bez glutenu to komponowany w odpowiedni sposób plan żywieniowy, w którym nie będziemy mieli produktów, które maja gluten. Zamiast tego będzie trzeba przygotowywać posiłki, wykorzystując takie produkty, które naturalne glutenu są pozbawione jak między innymi kukurydza, ryż, amarantus, gryka, proso, komosa ryżowa. Dzięki temu po tych zamiennikach nie będzie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych dań czy deserów.

Jeśli ktoś będzie chciał eliminować produkty spożywcze, które mają gluten warto będzie także zauważyć, że znajduje się on również w takich produktach, które pozornie wydają się być bezpieczne. Między innymi będzie to np. musztarda, wędlina, przyprawy, jogurty. Dlatego niestety one również z takiej diety muszą zostać wykluczone. Dlatego przygotowywanie samodzielnie posiłków bezglutenowych będzie wymagało nie lada wysiłku. Trzeba będzie bowiem bardzo dokładnie sprawdzać te wszystkie produkty, które będzie się wybierało, ponieważ na tej podstawie będzie można faktycznie ocenić czy wszystkie wybierane propozycje rzeczywiście nie maja w składzie tego białka.

Dlaczego dieta bez glutenu w formie pudełkowej to dobry wybór?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że taka dieta to gwarancja, że posiłki przygotowywane są w oparciu o zdrowe, dobre jakościowo składniki. Warto także pamiętać o innych zaletach. A niewątpliwie będzie to bardzo istotne szczególnie dla tych osób, które są na co dzień zajęte i tak naprawdę na przygotowywanie posiłków nie maja czasu. Taka dieta jest tutaj sposobem na dodatkową oszczędność czasu. Nie będzie trzeba samodzielnie robić zakupów czy sprawdzać dokładnie składników poszczególnych produktów. Odpowiada za to firma, która będzie je przygotowywała. Oczywiście dodatkowy czas można także zaoszczędzić na samym przygotowywaniu posiłków co także jest mocno zajmujące.

Chcąc przejść na dietę bezglutenową samodzielnie nie zawsze będzie wiązało się z tym, że zacznie się zdrowo jadać. Wiele produktów, które są dedykowane osobom, które ograniczają albo eliminują to białko dodatkowo ma wiele innych składników, o których raczej nie można powiedzieć, że będą bezpieczne w stosowaniu, często będą miały szkodliwe substancje. Natomiast skorzystanie tutaj z cateringu dietetycznego jest gwarancja, że taki posiłek będzie zdrowy i charakteryzował się będzie odpowiednim zbilansowaniem. Dlatego faktycznie taka dieta w formie pudełkowej dla wielu osób może się okazać atrakcyjną propozycją.

 

Zobacz