Diety

Wegetariańska, sportowa, eliminacyjna – którą dietę pudełkową wybrać?

Agnieszka Kępińska

Diety, które mają dać zaskakujące efekty stają się współczesnym hitem. Wiele osób pragnie szybkich rezultatów, a jednocześnie przy tym jak najmniejszego nakładu pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że między innymi takim zainteresowaniem cieszą się obecnie diety pudełkowe. Oferta takich firm przygotowana zostaje w taki sposób, by trafić w kulinarne upodobania. Jednocześnie jest to szansa na to, by skuteczni połączyć smak i właściwości odżywcze, które będą la nas odpowiednie. Dostępne diety są zróżnicowane, między innymi dieta wegetariańska, sportowa, eliminacyjna, która niektórych składników będzie pozbawiona czy uzupełniająca z odpowiednią kalorycznością. Warto wiedzieć, którą z takich diet wybrać, by faktycznie otrzymać smaczną propozycję. Możliwości jakie daje nam cateringi dietetyczne w Krakowie są zróżnicowane i jest to szansa na to, by swoje nawyki żywieniowe zmienić.

Wegetariańska

Wśród najbardziej popularnych diet znajduje się między innymi dieta wegetariańska. Obecnie jak się okazuje sporo osób rezygnuje ze spożywania mięsa i jest to faktycznie popularny kierunek jeśli chodzi o dostępne diety. Dlatego oczywiście w ramach diet pudełkowych takie propozycje również się pojawiają. Jest to dieta, która opiera się na składnikach, w których nie będzie wykorzystywane mięso. Obok diety wegetariańskiej ewentualnie pojawić się może jeszcze dieta wegańska, która jest jakby bardziej zaawansowaną jej formą, ponieważ zakłada, że nie wykorzystuje się nie tylko mięsa do przygotowywania potraw, ale także innych produktów pochodzenia zwierzęcego. W takiej diecie nie będzie więc również nabiału, jajek, miodu i tego co od zwierząt pochodzi, natomiast pożywienie opiera się głównie na takich składnikach jak rośliny, orzechy, nasiona, warzywa, owoce.

Sportowa

Wśród licznych diet pudełkowych znajdziemy oczywiście również takie propozycje, które przygotowywane są z myślą o sportowcach. Dieta ta oczywiście jak wskazuje sama nazwa jest przeznaczona dla osób, które uprawiają sport czy to zawodowo czy hobbystycznie. Dzięki tej diecie dostarczać można odpowiednią ilość kalorii, które będą gwarantować odpowiednią ilość energii, a także białka do budowania tkanki mięśniowej. Dietetycy uważają, że jeśli chodzi o dietę dla sportowców powinna ona obfitować w warzywa oraz owoce. To składniki, dzięki którym będziemy do organizmu dostarczać składniki mineralne oraz związki, które mają charakter przeciwutleniający. Dodatkowo w diecie nie powinno brakować takich produktów jak węglowodany dobrze przyswajalne. Niewątpliwie taka dieta będzie właściwa dla mężczyzn, którzy trenują a jednocześnie mają problem z utrzymaniem regularności własnych posiłków i często uzupełniają je napojami energetycznymi. Dieta pudełkowa stanie się więc dobrym sposobem na zmianę nawyków żywieniowych.

Eliminacyjna

W ostatniej grupie jeśli chodzi o te popularne propozycje wśród diet pudełkowych znajduje się między innymi dieta eliminacyjna. W ramach takiej diety wyklucza jeden produkt, albo całą grupę produktów. Miedzy innymi jeśli chodzi o takie diety w grę wchodzić może wykluczenie glutenu, laktozy bądź nabiału. Jeśli chodzi o dietę eliminacyjną trzeba będzie zadbać o uzupełnienie tych brakujących składników mineralnych, których może brakować ze względu na to, że jakiś produkt będzie z diety usunięty. W takiej sytuacji sięgnąć można po zamienniki. Taka dieta o charakterze eliminacyjnym będzie przede wszystkim przeznaczona dla tych osób, które maja ku temu wskazania medyczne. Dlatego w tym przypadku jej ułożenie przez dietetyka jest bardzo ważne, tak by nie brakowało w pożywieniu ważnych składników.

 

Zobacz