Diety

Dieta pudełkowa bez nabiału

Agnieszka Kępińska

Produkty mleczne są powszechnie lubiane i często stanowią podstawę w większości dań kuchni europejskiej. Jednak coraz więcej osób podejmuje decyzję o tym, by faktycznie to z diety a nabiał nie jest już tak popularnym produktem jak był kiedyś. Przeciwnicy nabiału podkreślają, że jest to produkt, który bardzo często powoduje reakcje alergiczne, może powodować problemy z cerą, zaburzenia w gospodarce hormonalnej a także powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzyce. W poniższym wpisie możemy powiedzieć nieco więcej o tym czy faktycznie należy się mleka obawiać i kto powinien pomyśleć o diecie wykluczającej nabiał.

Dla kogo wskazana jest dieta bez nabiału?

Dieta wykluczająca nabiał powinna być odpowiednia dla tych osób, które zmagają się z nietolerancją laktozy i maja problem z alergią na białko mleka krowiego, które powszechnie skazą białkową.

Laktoza to cukier, który będzie znajdował się w naturalnej postaci w mleku większości ssaków. Obok glutenu to substancja, która najczęściej powoduje pojawienie się nietolerancje pokarmowe. Nietolerancja laktozy ma miejsce w momencie, gdy ktoś nie produkuje laktazy i jest to enzym, który odpowiada za rozkład cukru mlecznego. Jeśli go nie ma to laktoza nie będzie rozkładana i będą pojawiać się problemy z układem pokarmowym. Najczęściej będzie się to się objawiać takimi problemami jak ból brzucha, wzdęcia, biegunki, kolki, nudności, wymioty.

Takie dolegliwości pojawiają się po spożyciu produktów nabiałowych. U niektórych może być tak, że te problemy pojawiają się już po małej porcji takich produktów, u innych dopiero po większej ilości. Dlatego czasami konieczne będzie całkowite wykluczenie tego typu produktów z diety, a czasami będzie trzeba je ograniczyć. Można będzie również pomyśleć o tym, żeby np. mleko krowie w diecie zastąpić mlekiem roślinnym, a także mlekiem bez laktozy a więc takim, do którego w procesie produkcji dodana była laktaza.

W mleku krowim znajduje się pond 30 różnych białek, które mogą być przyczyną alergii pokarmowej. Najczęściej występująca jest tutaj alergia na białko kazeinowe. Objawy skazy białkowej mogą różnić się od przejawów nietolerancji laktozy i nie zawsze będzie to tylko dotyczyło przewodu pokarmowego. Są to między innymi takie problemy jak bóle i zawroty głowy, napobudliwość, drgawki, problemy ze snem, katar, kaszel. Przy skazie białkowej te ewentualne problemy są dużo poważniejsze. Szacuje się, że alergia na białko mleka krowiego dotyczy nawet 3,2% niemowląt w Polsce, u większości z wiekiem mija.

Czy jest się czego bać?

Produkty mleczne charakteryzują się tym, że są ciężkostrawne i mogą powodować, że będziemy ospali i apatyczni. Nabiał może powodować trądzik i inne skórne problemy. Trzeba też pamiętać, że zbyt dużo białek zwierzęcych będzie także powoduje również zakwaszenie organizmu, dlatego te produkty mogą wpływać źle na stan zdrowia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wykluczenie nabiału z diety to utrata cennego źródła takich składników mineralnych jak wapń, fosfor, potas. Dlatego trzeba będzie szukać takich rozwiązań, dzięki którym te składniki będą można w diecie uzupełnić innymi elementami, które będą je zastępować.

Dieta bez nabiału – kulinarne wyzwanie

Ułożenie diety bez nabiału nie będzie prostym zadaniem. Dość szybko bowiem będzie można zauważyć, że mleczne dodatki dostępne są w wielu różnych potrawach, nawet takich, które na pierwszy rzut oka nie powinny mieć takich składników. Dlatego można sięgnąć po dietę pudełkową, gdzie ktoś inny będzie odpowiadał za kontrolę tych produktów, co pozwoli zaoszczędzić czas.

 

Zobacz