Diety

Dieta OMAD: Czy dietetyk kiedykolwiek by ją polecił?

Agnieszka Kępińska

Wszyscy wiemy, że najlepsza dieta, jaką dana osoba może stosować, jest zbilansowana, a eksperci zalecają nam spożywanie szeregu pokarmów zawierających różne witaminy i składniki odżywcze. Ale dla niektórych, chcąc lepiej radzić sobie z chorobą (np. IBS) lub mając nadzieję na rozpoczęcie ogólnie zdrowszego stylu życia może oznaczać, że rozważają inny plan żywienia niż zwykle.

Może to być jednak trudne, biorąc pod uwagę, że istnieje wiele diet typu fad dieta, które z pewnością nie są dobre dla Ciebie - co oznacza, że zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem/dietetykiem przed dokonaniem dużych zmian. A dieta OMAD jest jednym z tych, które zdecydowanie należy zrobić swoje badania, zanim nawet o tym pomyśleć.

Poprosiliśmy Konsultanta Dietetyka w City Dietitians, Sophie Medlin, aby wyjaśniła swoje przemyślenia na temat diety OMAD - i ogólnie wydaje się, że nie jest to jedna z tych, które by poleciła. Tutaj dzieli się ograniczonymi zaletami, jak również wszystkimi wadami, i bada, czy nie kryje się za tym jakaś użyteczna nauka w ogóle...

Co to jest Dieta OMAD?
"Dieta OMAD to dokładnie to, co jest napisane na puszce, OMAD to skrót od "One Meal A Day", mówi Sophie. "Poszczujesz przez 23 godziny dziennie i jesz raz dziennie." Mając to na uwadze, dieta OMAD-u jest jak przerywana dieta poszcząca - ale doprowadzona do ostateczności. "Jedną z kwestii, które widzę w tej metodzie, jest to, że nadaje ona prawowitą, pozorną etykietkę zachowaniu, które kojarzy nam się z anoreksją nerwową. To może oznaczać, że widzisz ludzi, którzy usprawiedliwiają opuszczanie posiłków lub niejedzenie z przyjaciółmi i rodziną z powodu nowego sposobu odżywiania się, kiedy faktycznie potrzebują pomocy."

Jaka jest nauka stojąca za dietą OMAD (i czy jest ona bezpieczna)?
Nie było żadnych konkretnych badań, które uzasadniałyby takie podejście do jedzenia, zauważa Sophie. "Większość ludzi zmagałaby się z bólami głowy, słabym skupieniem i niską energią, gdyby jedli tylko raz dziennie", dodaje. "Ograniczenie jedzenia do jednego posiłku dziennie spowoduje oczywiście utratę wagi u większości ludzi, co nie oznacza, że jest to bezpieczna i ważna metoda utraty wagi dla wszystkich".

Jakie są plusy i minusy diety OMAD?
"Jedynym plusem byłby nieunikniony deficyt kalorii", mówi Sophie, ale to tylko plus, jeśli w ogóle jest wskazane, aby być w deficycie kalorii. Z drugiej strony, wady są ogromne. "Wady obejmują potrzebę zaspokojenia pełnego dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały w jednym posiłku - co jest praktycznie niemożliwe - oraz fakt, że nie można wchłonąć dużej ilości białka w jednym posiedzeniu, więc można zauważyć utratę masy mięśniowej".

Poza tym, kontynuuje, większość ludzi nie będzie czuła, że może myśleć lub wykonywać swoje najlepsze zadania podczas postu, więc ta metoda nie jest odpowiednia dla wielu osób na tej podstawie. Może też narażać cię na niedobory żywieniowe. "Jest to szczególnie niepokojące, jeżeli jedynym posiłkiem, który wybierzesz, jest burger lub pizza, które nie zaspokoją twoich potrzeb żywieniowych.

Co jesz, gdy stosujesz dietę OMAD?
"Jedyny posiłek, który masz, musiałby być dokładnie zaplanowany i przemyślany, aby zapobiec brakom", mówi Sophie, zauważając, że wymagałoby to wiele planowania nie tylko na dzień, ale i na tydzień, aby upewnić się, że równowaga jest odpowiednia do Twoich potrzeb. "Na przykład, większość kobiet nie zaspokaja swojego zapotrzebowania na żelazo każdego dnia, nawet gdy jedzą trzy różne posiłki".

Wśród kogo popularna jest dieta OMAD?
Zazwyczaj te ekstremalne reżimy postu są popularne wśród mężczyzn po trzydziestce i czterdziestce, którzy szukają "haków", aby poprawić swoje zdrowie lub poczuć się lepiej, zauważa Zofia. "Większość ludzi, którzy kupują te diety, to osoby osiągające wysokie wyniki, które szukają czegoś, co poprawi ich zdrowie. Jest bardzo mało prawdopodobne, że ktoś, kto wykonuje jakąkolwiek formę pracy fizycznej, lub pracowita mama byłaby w stanie poradzić sobie z jednym posiłkiem dziennie z wyboru".

Czy dieta OMAD może być niebezpieczna?
Dieta OMAD z pewnością może wyzwolić zachowania związane z zaburzeniami odżywiania u osób wrażliwych, mówi Sophie. "Jest również praktycznie niemożliwe, aby jeden posiłek dziennie spełniał wszystkie potrzeby żywieniowe. To nie jest dieta, którą bym zalecał."

Dlaczego niektórzy ludzie uważają dietę OMAD?
"Być może chcą bardziej dostroić się do sygnałów głodu i zacząć rozpoznawać, kiedy jedzą z głodu fizycznego, a kiedy z przyzwyczajenia lub z nudów", wyjaśnia Zofia. Ale jeśli tak jest, to można to odkryć, nie wycinając przy tym tak wiele. "Zobacz, jak się czujesz, jeśli opuścisz śniadanie na kilka dni. Jeśli czujesz się bardziej energiczny i skoncentrowany w ciągu dnia, to może warto kontynuować. Jeżeli jednak boli cię głowa, czujesz się ospały albo nie możesz się skupić, to jest mało prawdopodobne, żeby post przez jakikolwiek okres był dla ciebie podejściem".

 

Zobacz