Blog

Oczyszczenie z dieta sokową

Agnieszka Kępińska

Popularność owocowych i warzywnych soków oraz koktajli jest oczywiście bardzo duża. Chętnie takie różne składniki łączymy i w prosty sposób dostarczamy do organizmu witaminy oraz minerały. Okazuje się, że obecnie modna staje się dieta sokowa, która przez niektórych nazywana jest detoksem. Oczyszczenie organizmu z pomocą sokowego postu to bardzo popularny sposób. Jeśli ktoś jest przemęczony, nie ma energii a jego skóra jest szara czy matowa to dieta sokowa może być właściwa. Warto dowiedzieć się na czym taka kuracja będzie polegać i jak powinno się ją przeprowadzić.

Dla kogo będzie dieta sokowa?

Wiele osób zastanawia się jak przeprowadzić oczyszczenie organizmu. Oczywiście są takie osoby, które uważają, że wystarczą mechanizmy naturalne, ponieważ organizm sam na bieżąco toksyny usuwa. Inni uważają, że warto będzie brać pod uwagę jakąś kurację. Oczywiście niestety wielu z nas prowadzi taki tryb życia, który nie będzie odpowiedni dla naszego organizmu. Dlatego warto w jakiś sposób się oczyścić. Dieta sokowa nie może być jednak zbyt długa, bo może powodować osłabienie, wyniszczenie organizmu i hormonalne zaburzenia, zwolnienie przemiany materii oraz inne problemy ze zdrowiem. Trzeba się liczyć z tym, że to jaki sposób zycia prowadzimy może mieć za jakiś czas na nas wpływ i jakieś niekorzystne sytuacje będą się w codziennym życiu pojawiać. Jeśli tryb życia nie jest dobry dla organizmu to trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później będzie się to na nas odbijać.

Co to takiego dieta sokowa?

Detoks sokowy to taki sposób, który cieszy się spora popularnością. Po kuracji odzyskamy energię, znikają problemy z trawieniem, skóra robi się promienna a jednocześnie można stracić kilka kilogramów. Sama dieta jest prosta i nie wymaga przygotowania wymyślnych produktów. Wystarczy mieć odpowiednie nastawienie i oczywiście trochę samozaparcia bo łatwo nie będzie. Do tego rzecz jasna odpowiedni zapas jeśli chodzi o świeże owoce i warzywa. W teorii przebieg takiej diety jest prosty, ale wcale nie będzie to takie proste. Początkowo w trakcie kuracji pojawić się mogą bóle głowy, nudności, senność, rozdrażnienie, jednak ten okres warto przetrwać, ponieważ po wykonanej kuracji będziemy mieli lepsze samopoczucie i poznamy dobre rezultat podjętych działań

Podstawa dobrego żywienia będzie zawsze odpowiednie śniadanie. Opisywana metoda zakłada, że spożywać będziemy świeże warzywa oraz owoce w postaci soku i koktajlu. W ortodoksyjnej wersji stawiamy wyłącznie na świeże, surowe produkty. W czasie diety głównie warzywa, ponieważ jak wszyscy doskonale wiemy w owocach jest więcej cukru. Powinniśmy także unika kawy, mocnej herbaty, cukru, alkoholu i papierosów. Można również spożywać zieloną herbatę oraz napary z ziół. To co będzie istotne to między innymi także sięganie po wodę mineralną.

Takie oczyszczanie trwać może 1-3 dni. Bardzo popularne jest robienie tego w weekend, w ramach której będzie można skutecznie oczyścić organizm, a jednocześnie są to również ni mniejszej aktywności więc tez nie będzie trzeba mieć aż tyle siły i warto będzie takie dni wykorzystać. Po zakończeniu detoksu do normalnego jedzenia trzeba wracać stopniowo.

Jakie soki?

Jeśli chodzi o soki, które usuwają toksyny to trzeba wybrać takie, które mają dużo zielonych warzyw, szczególnie liściastych a także owoce takie jak jabłka czy ananas. Ważne będzie spożywanie soku z cytryny albo imbiru. Najlepiej sięgać po sezonowe produkty. Oczywiście bardzo ważne będzie stosowanie w diecie dużej ilości zielonych warzyw i ich nie powinno się unikać. Soki doprawić można imbirem.

 

Zobacz