Diety

Dieta paleo w formie dla sportowców

Agnieszka Kępińska

Dieta samuraja jest to inna forma diety paleo, która jest przeznaczona dla osób, które są szczególnie aktywnych fizycznie. Znajdziemy tam nie tylko to co będzie najlepsze w diecie paleo, ale także w diecie japońskiej. Jakie zasady diety samuraja Twórcą tej diety jest trener i dietetyk Nate Miyaki. Obserwując osoby, trenują doszedł on do wniosku, że wiele tych osób, które chcą zadbać o swoją dietę ma źle wybraną dietę i sama dieta może powodować u nich więcej szkody niż pożytku. Może prowadzić to do zaburzeń w metabolizmie albo powodować problem z funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Jednocześnie są także osoby na diecie paleo, ale nie są w stanie osiągnąć takiej sylwetki jaką chciałby zobaczyć. Dlatego unzał on, że takim najlepszym rozwiązaniem będzie tu przygotowanie odpowiedniej modyfikacji w ramach tej diety. Jeśli więc ktoś jest aktywny i chce się zdrowo żywić to taka dieta paleo w podstawowej formie będzie właściwe. Jeśli ktoś chce się żywić tak by pracować nad muskulaturą i chce mieć mięśnie to wtedy lepsza będzie dieta samuraja.

Dieta samuraja – zasady

Dieta samuraja charakteryzuje się tym, ze jest to dieta wysokobiałkowa, która dodatkowo uzupełniona zostaje o węglowodany bezglutenowe między innymi takie jak kasza, ryż, komosa ryżowa, kukurydza. Osoby, które taki plan żywienia chcą stosować muszą się decydować na chude mięso, ryby, owoce morza, warzywa także takie, które maja skrobię, owoce i węglowodany w takiej formie, która została już podana wyżej. Nie powinno się spożywać żywności, która ma charakter przetworzony. Należy także unikać przemysłowego nabiału, wybierać można jajka. Dodatkowo trzeba także powiedzieć o tłuszczach i tutaj wskazane będą oliwa z oliwek i olej koksowy. W diecie samuraja istotna będzie również odpowiednia regularność posiłków, dodatkowo trening robimy na czczo a węglowodany jemy popołudniu.

Dieta nie dla wszystkich

Należy pamiętać, że taka dieta jest tworzona z myślą o takich osobach, które regularnie trenują. Jednak taka odmiana diety paleo też nie będzie dla każdego. Również osoby, które maja problem z alergiami, nadwrażliwością na pokarmy czy choroby autoimmunologiczne powinny takiej dety unikać. Jeśli ktoś zmaga się z refluksem to również nie będzie dla niego dobra propozycja.

Zalety diety samuraja

Taka dieta również ma spore grono zwolenników. Między innymi jest to taka dobra propozycja jeśli chodzi o to, że bardzo dobrze wygląda dostępność produktów, które na tej diecie będą polecane. Jest to jednocześnie sposób na to, by dostarczyć do organizmu cennych witamin oraz minerałów, które będą miały znaczenie dla jego funkcjonowania. W czasie, gdy inne sposoby odżywiania wykluczać będą węglowodany tutaj twórca podkreśla, że nie powinno się do tego aż tak kategorycznie podchodzić. Kluczowe według twórców będzie między innymi obserwowanie swojego organizmu, by w ten sposób zobaczyć jakie produkty są dla niego najlepsze i jednocześnie pomagają osiągnąć efekt, a które nie będą pozytywnie wpływać na organizm. Trzeba także sprawdzić jak będzie wyglądać efektywność dobieranych posiłków. Co ciekawe twórca diety nie odnosi się negatywnie do stosowania odżywek białkowych dla sportowców. Kluczowe według niego będzie to, by suplementy wybierać w odpowiedni sposób, by były faktycznie bezpieczne dla osób, które będą decydować się na ich stosowanie. Na pewno dieta samuraja będzie interesująca propozycja, na którą faktycznie warto zwrócić uwagę i zobaczyć jej założenia, możliwe, że dla wielu osób będzie to szansa na to, by w racjonalny sposób swoje żywienie odmienić.

Zobacz