Diety

Dieta ketogeniczna - rosnąca popularność

Agnieszka Kępińska

Dieta ketogeniczna to dieta, która charakteryzuje się spożywaniem dużej ilości tłuszczów. Jest ona uboga w białko i węglowodany. W praktyce klinicznej z taką dietą spotykamy się już od około 100 lat. Ten sposób żywienia doprowadza organizm do stanu ketozy, w którym ważnym źródłem energii dla organizmu są tłuszcze i ciała ketonowe, które z nich będą powstawać. Jak pokazują nam badania terapia ketonowa może się charakteryzować tym, że będzie odpowiednia na leczenie chorób neurodegeneracyjnych. Ponieważ poziom ketoz maleje gwałtownie po tym jak spożyjemy glukozę to stan ten będzie można osiągnąć wyłącznie w momencie, gdy będzie się spożywać tłuszcze kosztem węglowodanów. Jest to właśnie to założenie, które znajduje się u podstaw jeśli chodzi o dietę ketonową, w której nawet 90% posiłków będzie właśnie tłuszczowych.

Ilość białka ma być prawidłowa do wzrostu oraz funkcjonowania organizmu. Ketoza to wynik tego, że w organizmie długi czas nie będzie węglowodanów, a białka również sa umiarkowanie dawkowane. Podstawowa różnica między ketozą żywieniową a normalną sytuacja jest taka, że zmniejsza się zapotrzebowanie na tlen oraz na glukozę. To zaś wynika z faktu, że komórki wykorzystujące tłuszcz w procesie oddychania komórkowego potrzebują mniej glukozy oraz tlenu. Istotne będzie to, że pobierana jest energia z tłuszczu i ketonów. Dlatego właśnie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. W ten sposób organizm zaczyna zyskiwać energię. Stan ketozy pojawia się w momencie, gdy stężenie ciał ketonowych będzie większe niż glukozy. Działanie takiej diety będzie związane oczywiście z utratą wagi

Przejście na ketozę sprawia, że mamy ograniczoną podaż węglowodanów, ale mózg jest cały czas odżywiany. Ciało spala zaś tkankę tłuszczową. Eliminacja z diety węglowodanów sprawia, że w organizmie nie dochodzi do wahań poziomu insuliny co mogloby doprowadzić do tego, że będą napady głogu. Ketoza jest to tak naprawdę sytuacja, w której organizm adaptuje się do czasu, w którym będzie musiał korzystać z zapasów. Mniejsze zapotrzebowanie na gluzkozę powodować będzie zatrzymanie procesu genezy. Tym samym jednocześnie dochodzi do tego, że zapotrzebowanie na białko będzie mniejsze. To również gwarancja tego, że organizm będzie skutecznie chronił swoje narządy i tkanki. Taki efekt można także uzyskać gdy eliminuje się węglowodany a także ogranicza się spożywanie białek. Korzyścią będzie również to, że taka dieta dobrze wpływa na mózg i jego regeneracje. To związane jest z tym, że ciała ketonowe wydzielają melatoninę. Dieta tego typu faktycznie charakteryzuje się wysoką skutecznością, jednak nadal nie do końca znany jest mechanizm jej działania. Wydaje się, że jest on na tyle unikalny, że wynika z bardzo licznych przemian metabolicznych w naszym organizmie i jest to dalej związane także z adaptacją jaka ma miejsce w ośrodkowym układzie nerwowym. Pokazywane obecnie dane dają nam informacje o tym, że jest też zauważalne działanie neuroprotekcyjne takiej diety.

W dobie większej świadomości dietetycznej to czynnik, który także ma znaczenie i będzie wykorzystywany jeśli chodzi o prewencje chorób. Jednocześnie trzeba się liczyć z ograniczeniami jakie są związane ze stosowaniem diety wysokotłuszczowej. Tak jak zostało powiedziane ta dieta nie jest dla wszystkich i nie u wszystkich będzie miała pozytywny wpływ na organizm. Jeśli jednak działa i nie ma skutków ubocznych to jej stosowanie będzie warto wziąć pod uwagę. Z drugiej strony są również takie sytuacje, w których taka właśnie dieta jest polecana przez lekarzy.

Zobacz