Diety

Dieta DASH – kluczem do zdrowia seniorów

Agnieszka Kępińska

 

Jeśli szukasz diety, która będzie poprawiać stan zdrowia i zapewni dobrą kondycję oraz będzie łatwa w zastosowaniu to będzie warto wybrać taką, którą można stosować całą rodziną. Niekiedy uważamy, że złe samopoczucie to wynik starzenia się, a tak naprawdę może być to związane z tym jak się odżywiamy. Dlatego właśnie tak istotna będzie odpowiednia dieta, która zapewni należyta ilość składników odżywczych.

Czego może brakować w organizmie seniora Różnorakie problemy ze zdrowiem mogą być wynikiem braku ważnych składników dla funkcjonowania organizmu. Jeśli pojawia się spadek masy mięśniowej może to być wynik niedoborów białka. Brak witaminy D powoduje problem z odpornością i podatność na złamania. Natomiast osłabienie może się wiązać z brakami jeśli chodzi o witaminę C. W organizmie, gdy będzie brakować wapnia to większe będzie ryzyko osteoporozy, próchnicy. Nadmiar tłuszczów może natomiast powodować zaburzenia rytmu serca, zmęczenie, skurcze, wysokie ciśnienie tętnicze i niedobory magnezu, wzrost poziomu tkanki tłuszczowej to natomiast nadmiar tłuszczów w diecie. Jeśli chodzi o taką dietę ważne będą w odpowiednim zestawieniu makroskładniki, ale również mikroskładniki, witaminy i minerały.

Trzeba więc pamiętać o tym, by w diecie seniora licznie występowały warzywa i owoce, produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne, tłuszcze roślinne, oleje, oliwy, nasiona, orzechy, awokado. Jeśli chodzi o białko to powinno pochodzić z jaj, chudego białego mięsa oraz nasion strączkowych. Mniej powinno być czerwonego mięsa i produktów przetworzonych. Trzeba także dbać o sposób przygotowywania potraw, które najlepiej jeśli będą gotowane, duszone, pieczone bez dodatkowego tłuszczu. Oprócz tego w trakcie przygotowywania powinno się ograniczyć ilość dodawanej do potraw soli. Osoby starsze, są także narażone na odwodnienie organizmu, dlatego trzeba spożywać przynajmniej 2 litry wody dziennie.

Jaką dietę wybrać? Taką sensowna propozycją jeśli chodzi o seniorów będzie dieta DASH, której założenia przygotowywane są z myślą o osobach, które chcą leczyć bądź zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu. Założenia są proste, uniwersalne, ich stosowanie nie będzie problemowe, a produkty są też bez problemu dostępne. Dieta DASH oparta jest o takie produkt, które są jak najmniej przetworzone. W codziennym menu powinno być dużo warzyw i owoców, produkty zbożowe wyłącznie pełnoziarniste, natomiast tłuszcze najlepiej jeśli będą roślinnego pochodzenia. Trzeba zadbać o zestawienie posiłków, w których będą się między innymi znajdować rośliny strączkowe, ponieważ będą one idealną propozycją jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, które będą miały białko, będzie to skuteczny sposób na zastępowanie mięsa.

Ograniczenie w zakresie spożywania czerwonego mięsa oraz drobiu, słodyczy, cukru, produktów przetworzonych to szansa na to, by ograniczyć w ramach posiłków takie dodatki jak sól tłuszcze i dzięki temu oczywiście będziemy mieli mniej kwasów tłuszczowych, izomerów trans, tłuszczu ogółem i tym samym także cholesterolu.

Dieta DASH także wpływa na to, że mniejszy jest poziom glikemii i stężenie insuliny na czczo we krwi co może doprowadzić do poprawy wrażliwości na insulinę obok redukcji masy. Taka dieta będzie też właściwa dla osób młodszych, ponieważ pomaga zachować kondycję oraz dobrą figurę. Uniwersalność tej diety jeśli chodzi o możliwość jej stosowania także będzie istotna i trzeba będzie ten element również brać pod uwagę. Możliwe, że także z tego powodu taka forma diety jest faktycznie popularna wśród wielu osób.  

Zobacz