Blog

Dieta a hashimoto

Agnieszka Kępińska

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w której ważne będzie między innymi tworzenie dobrej diety, od tego bowiem zależeć będzie przebieg jej leczenia. Składniki a także zasady diety osoby, która na tą chorobę choruje będą miały wpływ między innymi na poprawę jej samopoczucia, będzie wyciszać stan zapalny a także wpływa lepiej na prowadzona terapie. Jakie więc będą najważniejsze elementy tej diety?

Nazwa nie sugeruje nam czego ta choroba dotyczy, a jest ona związana z układem odpornościowym. W takie chorobie układ immunologiczny zaczyna atakować organizm i dlatego mówimy tutaj o takiej kwestii jak autoagresja. W przypadku tej choroby atakowana będzie tarczyca, co powoduje stan zapalny. Konsekwencją dalej będzie niedoczynność. Zazwyczaj ta choroba będzie dotyczyć kobiet i może być to związane z wyższym poziomem estrogenów. Poza tym pojawi się zmęczenie, senność. Choroba będzie także wpływać na metabolizm, dlatego osoba chora zaczyna przybierać na wadze. Zestawienie odpowiedniej diety będzie więc bardzo ważne. Choroba jeśli będzie późno diagnozowana to najczęściej jej objawem jest nadwaga oraz otyłość. Wiele kobiet zauważa problem ze zdrowiem dopiero w momencie, gdy na wadze pojawi się więcej kilogramów. Trzeba więc pomyśleć o obcięciu przyjmowanych kalorii, ale trzeba to robić w konsultacji z lekarzem i dietetykiem. Spożywanie zbyt małej ilości kalorii ma też zły wpływ na tarczyce i może chorobę pogorszyć.

Hashimoto i plan posiłków

Podstawowa kwestia będzie taka, że należy jeść regularnie i to akurat dotyczy zawsze wszystkich tworzonych diet a nie tylko tej konkretnej choroby. Dzienne menu trzeba podzielić na pięć posiłków, które będzie spożywać się regularnie w odstępach czasowych. Regularność powinna być tym co będzie naszym nawykiem. Dzięki temu utrzymane jest tempo przemiany materii a to właśni jeśli chodzi o Hashimoto będzie miało bardzo duże znaczenie.

Hashimoto i rola węglowodanów

Osoby, które zmagają się z tą chorobą musza uważać na to jak komponują dietę. Ostrożność dotyczyć powinna między innymi węglowodanów. Chorobie towarzyszy bowiem zaburzenie odnoszące się do homeostazy insuliny i glukozy i dlatego właśnie będzie ważne, by wybierać produkty, które mają niskie IG. Z diety usuwa się cukier, słodycze, produkty przetworzone. Jeśli chodzi o węglowodany to trzeba będzie decydować się na złożone, które maja odpowiednia dawkę błonnika. Ważne będzie również to, by przyjmować posiłki z odpowiednią dawką minerałów i dlatego do diet wprowadzać między innymi takie składniki mineralne jak jod, selen oraz żelazo. Jod to jeden z podstawowych minerałów jeśli chodzi o funkcjonowanie tarczycy. Występuje w owocach morza, morskich wodorostach, krowim mleku i przetworach. W diecie powinno być także żelazo, ponieważ niedobór będzie miał wpływ na tarczycę. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda wybierana dieta będzie zdrowa oraz bezpieczna. Zanim rozpoczniemy dietę należy ją konsultować z lekarzem nawet jeśli jest się zdrowym. Na pewno nie kierujemy się modą, ale szukamy takiego sposobu żywienia, który dla organizmu będzie bezpieczny.  Dlatego zestawienie posiłków powinno być racjonalne a powinno się unikać popularnych czasowo mono diet, które mają może chwilowy wpływ na lepsze samopoczucie, ale w dłuższej perspektywie nasz organizm na nich będzie tracił.  Dieta, która będzie konsultowana z lekarzem i dietetykiem to tak naprawdę zawsze najlepszy wybór dla najbardziej wymagających osób, które chcą jednocześnie odżywiać się zdrowo i rozsądnie.

Zobacz