Problem zakwaszenia organizmu

Agnieszka Kępińska

Wiele osób nie potrafi oprzeć się wrażeniu, że nieustannie towarzyszy im zmęczenie i osłabienie, a do tego stan ich zdrowia pogorszył się w istotny sposób. Jeśli dochodzi do tego problem ze zbędnymi kilogramami, których trudno jest pozbyć się nawet pomimo kolejnych podejmowanych prób, wiele wskazuje na to, że ich problemem może być zakwaszenie organizmu.

Medycyna nie jest tym zaskoczona, z jej punktu widzenia zakwaszenie organizmu nie jest bowiem żadną nowością. Nie można jednak nie odnieść wrażenia, że wspomniany temat stał się modny dopiero stosunkowo niedawny. Gwiazdy zaczęły wspominać o tym, że przeszły na dietę alkaiczną, a producenci suplementów diety szybko zorientowali się, że mają do czynienia ze znakomitą koniunkturą, która powinna im umożliwić zwiększenie sprzedaży. Ich plan działania miał zresztą spore szanse niepowodzenia, trudno bowiem o osoby, które nie byłyby w stanie zaobserwować u siebie pierwszych objawów zakwaszenia organizmu.

Skutki zakwaszenia organizmu

Statystyki potwierdzają, że nie najlepszy stan włosów i paznokci jest bolączką co drugiej Polki, poważnym problemem okazuje się przy tym również wyższa niż normalnie masa ciała. Także zmęczenie nie jest stanem, który byłby nam obcy, choć patrząc na problem z nim związany obiektywnie nie można nie zgodzić się z tym, że może być ono związane także z dziesiątkami innych czynników, które powinniśmy brać pod uwagę.

Walka z zakwaszeniem

Jak zatem zyskać pewność, że naszym problemem jest zakwaszenie i próbować eliminować rzeczywiste źródło problemów, jakie się pojawiają?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że w zakwaszeniu organizmu nie ma przypadkowości, mamy bowiem do czynienia z problemem mającym swoje źródło w zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej. Ta jest mierzona z wykorzystaniem wskaźnika pH, warto więc pamiętać, że odczyn obojętny mają substancje, w przypadku których pH wynosi 7. Wszystko, co znajduje się powyżej ma odczyn zasadowy, a to, co jest poniżej – odczyn kwasowy. Jeśli poddamy analizie nasze płyny ustrojowe z pewnością zaobserwujemy, że zdecydowana większość z nich charakteryzuje się odczynem lekko zasadowym.

Jeśli więc zależy nam na równowadze kwasowo-zasadowej w organizmie, również pH krwi powinno mieć taki właśnie odczyn. Wartość wyższa jest rzadko spotykana, wartość niższa jest jednak dość powszechna. Co ważne, zakwaszenie organizmu nie powinno być mylone z kwasicą, choć ta niebezpieczna choroba często jest jego konsekwencją. Kwasica to schorzenie wynikające z problemów z prawidłowym funkcjonowaniem mechanizmów regulacyjnych, a więc choćby nerek i płuc.

Zobacz