Rodzaje kolagenu

Agnieszka Kępińska

Kolagen hydrolizowany

To tak naprawdę żelatyna, powstaje w wyniku termicznego uszkodzenia wiązań sieciujących oraz peptydowych białek kolagenowych. Koszty surowców, które są potrzebne do produkcji żelatyny będą niskie i dlatego ten rodzaj kolagenu będzie najtańszy. Producenci najczęściej wykorzystują go do tworzenia tańszych kosmetyków.

Kolagen zwierzęcy

Uzyskiwany będzie z białek, które znajdują się w tkance łącznej. Różnice miedzy tymi białkami są niewielkie, mają jednak znaczenie w kosmetologii. Kolagen zwierzęcy uzyskuje się przede wszystkim ze skór bydlęcych i wieprzowych.

OD kolagenu zwierzęcego bardziej wartościowy będzie kolagen rybi. To on jest bardzo podobny do kolagenu ludzkiego. Ma duże właściwości kosmetyczne oraz dermatologiczne. Działa bezpośrednio po aplikacji na skórę, nie powoduje podrażnień oraz uczuleń. Można go stosować przez alergików oraz osoby, które leczą młodzieńczy trądzik. Do jego pozyskiwania stosuje się białko ryb słodkowodnych. Jeden z lepszych kolagenów uzyskuje się ze skóry tołpygi. Udowodniono, że ryba ta ma wyjątkowo cenny kolagen, a olej z niej pozyskiwany działa dobrze na układ krążenia.

Wartościowy kolagen

Kolagen roślinny

To wielocukry pochodzenia roślinnego, które są określone mianem kolagenu. Daje on efekt ochronny oraz nawilżający skórę.

Kolagen liofilizowany

Pozyskiwany metodą suszenia, dzięki temu zachowuje najcenniejsze wartościowe związki. Znajdziemy go w suplementach diety maseczkach kosmetycznych i opatrunkach kolagenowych. Jest dość kosztowny w produkcji dlatego ze względu na jego cenę nie każdy może sobie pozwolić na jego wykorzystywanie. Zarówno stosując kremy, tabletki jak i postać płynną można zaobserwować zmiany w naszym organizmie. Kolagen ma szerokie zastosowanie w dermatologii oraz dermatologii estetycznej, dlatego warto rzeczywiście postawić na jego wykorzystywanie.

Jeśli chodzi o młodego człowieka organizm jest w stanie odbudowywać kolagen, z czasem jednak ta zdolność zdecydowanie zaczyna się zmniejszać. Badania pokazują że dzieje się tak po 26 roku życia. W związku z tym wtedy wydaje się, że będzie najlepszy moment na to, by rozpoczynać suplementację kolagenem, by ewentualnie zapobiec pierwszym oznakom starzenia się skóry.

Jeśli chcemy zagwarantować odbudowanie kolagenu i jego sprawną syntezę powinniśmy także wprowadzić do diety posiłki z dużą dawką witaminy C. To istotna sprawa, ponieważ kolagen tworzy się zdecydowanie sprawniej w momencie, gdy dostarczamy witaminę C. Jej suplementacja będzie więc wskazana i warto się on nią postarać.

Zobacz